2019/2020 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
"Jedynka" jest szkołą nowoczesną ale kultywującą i kontynuującą historię szkolnictwa
08-500 Ryki, ul. Słowackiego 2
tel.: 818651565
e-mail: zso1ryki@home.pl
www.facebook.com/jedynka.ryki
NIP: 5060115169 REGON: 000554069
im. Mariana Osińskiego w Rykach
w Rykach i pierwszej szkoły powstałej w Rykach w październiku 1901 roku.
www.zso1ryki.pl
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

2019/2020

Ważniejsze wydarzenia
Udział w projekcie „A gdyby jej nie było…”
W październiku bieżącego roku, nasza szkoła została zaproszona do udziału w projekcie
„A gdyby jej nie było…” przez MGCK W Rykach – Beneficjenta  Programu  wieloletniego „Niepodległa”.  
Projekt propaguje trzy wartości, z którymi nasza szkoła również się identyfikuje, są to: wolność, poszanowanie godności praw człowieka i solidarność.
Udział w przedsięwzięciu miał na celu poszerzanie wiedzy ogólnej uczniów na temat niepodległości, przybliżenie historii Ryk oraz docenienia wartości, jakie niesie niepodległość w czasach współczesnych.
W ramach przedsięwzięcia odbyły się:
  • Warsztatydla przedszkolaków „Moje miasto niepodległe” (prowadzenie p. Agata Karpińska, p. Anna Wojdat);
  • Warsztaty czytelniczo-plastyczne „Co to jest Niepodległość?” zrealizowane w kl. 4a (prowadzenie: p. Agata Karpińska, p. Anna Żaczek
Dziękujemy Dyrekcji MGCK w Rykach za możliwość udziału w tak cennym projekcie historycznym.
Pamiętamy o niebieskim !!!
20 listopada 2019 r. przypada 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym szczególnym dniu jednoczymy się z mieszkańcami innych krajów, którzy angażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Kolor niebieski to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Linki do filmów związanych z Konwencją o prawach dziecka:
Katarzyna Tarka
JANUSZ KORCZAK – Obrońca Praw Dziecka 💙
20 listopada obchodziliśmy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przy tej okazji przypominamy Janusza Korczaka lekarza, pedagoga, pisarza, a przede wszystkim społecznika i zwolennika poszanowania praw dziecka. Swoje serce oddał dzieciom, prowadząc wspólnie ze Stefanią Wilczyńską warszawski Dom Sierot oraz pruszkowski Nasz dom. Zginął w Treblince (obozie zagłady), nie opuszczając swoich wychowanków.
Zachęcamy do poznania opowiadań i powieści napisanych przez Janusza Korczaka.
(Kajtuś Czarodziej, Bankructwo małego Dżeka, Król Maciuś Pierwszy i wiele innych – książki wyeksponowano na okolicznościowej wystawce).
Wiele cennych myśli o wychowaniu dzieci zawiera wybór pism pedagogicznych napisanych przez niego. Polecamy również powieść napisaną przez Iwonę Chmielewską Pamiętnik Blumki. Dziewczynka, w swoim pamiętniku opisuje życie w Domu sierot, zapiski obejmują czas do pierwszego dnia wybuchu II wojny światowej.
(oprac. Anna Żaczek)
💙💙💙
„Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził doktor Korczak – nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”.
Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole.
8 listopada uczniowie naszej szkoły uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Włączając się w akcję „Szkoła do hymnu”, odświętnie ubrani, z flagami w rękach o godzinie 11:11 wraz ze wszystkimi nauczycielami z powagą odśpiewali hymn Polski. Następnie przedstawili prezentację multimedialną o dziejach naszego kraju i walce narodu polskiego o niepodległość oraz zaśpiewali pieśń I Brygady Legionów Polskich pt. „My, Pierwsza Brygada”. W drugiej części uroczystości odbył się konkurs historyczny pt. „Nasza Niepodległa” dla uczniów klas 7 i 8. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy 7b. Na koniec pani dyrektor podziękowała artystom, a także podkreśliła, jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykłe święto, obchodzone co roku 11 listopada, przypomniał również  o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji i kulturze.
Udział w uroczystości był potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walcząc o wolną, niepodległą Ojczyznę, poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowieka – życie.
Szlachetna paczka
Nasza szkoła włączyła się w akcję „Szlachetna paczka". W dniach 18 - 29 listopada zbieramy w szkole makaron. Niech zachętą dla nas będą słowa Pana Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" .Mt 25,40. Zebrane produkty będą rozdysponowane w formie paczek dla osób samotnych, niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących.

8 i 9 grudnia to dwa magiczne dni, podczas których odbędzie się XVIII finał Szlachetnej Paczki. Tysiące rodzin otrzymają pomoc i nadzieję na lepszą przyszłość. Darczyńcy dostarczą paczki do magazynów, a nasi wolontariusze zawiozą je do potrzebujących. Makaron przynosimy do szkoły do piątku 29 listopada i przekazujemy wychowawcom.
Serdecznie zapraszam do udziału w akcji.
10 listopada Dzień Jeża.
Uczennica klasy VIIIc Weronika Majek i klasy VIa Zuzanna Wojtal i Klara Graczyk postanowiły zwrócić uwagę na bardzo ważny temat. 10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. Święto to przypomina nam o znaczącej roli w środowisku tych małych ssaki. To owadożerne organizmy odżywiające się żukami, chrząszczami, pędrakami, ślimakami.
Pamiętajmy !!!
Ich obecność w naszych ogrodach i działkach jestpożyteczna, bo wspierają nas w walce ze szkodnikami. Niestety bezmyślne wypalenie liści i gałęzi może przyczynić się nie tylko do pożaru, ale także do zniszczenia miejsca życia tych ssaków.
Pamiętajmy !!!
Zakończenie akcji ,,Karma dla schroniska”.
Od drugiej połowy września br. w szkole trwała akcja zbierania darów na rzecz schroniska dla zwierząt w Puławach. Do końca października  uczniowie chętnie przynosili niezbędne akcesoria; karmę, koce, maty, miski, smycze i  kosmetyki. Kierownictwo schroniska uprzejmie podziękowało za zorganizowaną pomoc. Do akcji oprócz uczniów klas I-VIII włączył się oddział przedszkolny i świetlica.
Dziękujemy za okazaną pomoc.
Samorząd Uczniowski i Świetlica Szkolna.
Wycieczka klas VII i VIII  do Lublina.
Na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie uczniowie brali udział w pokazach chemicznych. Nie tylko obserwowaliśmy doświadczenia ale także w niektórych aktywnie uczestniczyliśmy. Doświadczenia obejmowały między innymi: właściwości metali i niemetali, zmiana barwy wskaźników w zależności od odczynu, kwasy i ich właściwości oraz zasady.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była lekcja muzealna w muzeum zoologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Tu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o zwierzętach. Ekspozycja muzealna zawierała  125 gablot w których  zaprezentowano faunę bezkręgowców i kręgowców niższych. W 36 wolnostojących witrynach znajdowały  się okazy wystawowe ptaków i ssaków. Znajdują się także eksponaty dużych krajowych gatunków ssaków. Wycieczkę uważamy za udaną i jesteśmy pewni, że na długo zostanie w naszej pamięci.
Katarzyna Tarka
Spotkanie z ratownikiem medycznym - 4 listopada 2019r.
Uczniowie klas pierwszych uczyli się udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem ratownika medycznego. Jak zachować się, gdy kolega złamie nogę? Co zrobić, gdy ktoś się skaleczy? Czy powinniśmy wyjmować przedmiot, który wbił nam się w ciało? Na te pytania uczniowie uzyskali odpowiedzi od ratownika medycznego. Pod jego nadzorem ćwiczyli również umiejętność wykonania masażu serca oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji  bezpiecznej (bocznej).
Poznali także etapy postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy:
1. Oceń bezpieczeństwo.
2. Oceń przytomność poszkodowanego.
3. Wołaj o pomoc.
4. Oceń oddech poszkodowanego.
5. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny oraz oddycha prawidłowo, ułóż go w pozycji bezpiecznej (bocznej) i zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112.
6. Jeśli poszkodowany nie oddycha, wezwij karetkę- wykręć numer 999 lub 112 i   rozpocznij masaż serca.
Każdy powinien umieć udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. To wcale nie jest trudne, a może uratować czyjeś życie. (Zobacz fotogalerię).
Bezpieczny uczeń na rowerze - podsumowanie akcji.
Miesiąc Dobroci dla Zwierząt.
Październik był Miesiącem Dobroci dla Zwierząt, w związku z tym w szkole odbyły się projekty o tematyce związanej ze zwierzętami. Pierwszym z nich była wystawa książek. Oprócz starszych pozycji pojawiły się nowe serie dotyczące zwierząt. Uczniowie mieli okazje zapoznać się z tymi propozycjami bibliotecznymi. Wystawę przygotowała pani Anna Żaczek. Pani Małgorzata Kałaska z uczniami przebywającymi na świetlicy szkolnej przygotowała wystawę prac plastycznych. Różnymi technikami uczniowie przedstawili zwierzęta i ich środowisko życia.Kolejną atrakcją była ekspozycja plastycznych prac uczniów o tematyce zwierzęcej. Każdą opatrzono opisem w języku angielskim. Nad przedsięwzięciem czuwała pani Edyta Niewadzi.
W dniu 24 października odbyła się też uroczysta akademia poświęcona ochronie i obronie zwierząt. Scenariusz przygotowali uczniowie klas VI. Oprócz podstawowych informacji o zwierzętach recytowano wiersze, śpiewano piosenki. Pracą uczniów kierowała Katarzyna Tarka.
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs fotograficzny ,,Mój zwierzak na fotografii” dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Spośród 39 prac nagrodzono 3 zdjęcia, pozostali zostali wyróżnieni i otrzymali nagrody rzeczowe. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce-Martyna Zielińska kl. V b
II miejsce Julia Miłosz kl. V a
III miejsce Sebastian Czopek kl. VI a
Do końca październiku w szkole zbierano karmę dla zwierząt ze schroniska w Puławach.
Wycieczka do Warszawy.
25 października uczniowie klasy VId Va i Vc byli w trzech wyjątkowych miejscach w naszej stolicy.
Zamek Królewski
Trasa zamkowa - wystawa Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie, sale Parteru (Galeria Lanckorońskich – Obrazy Rembrandta. Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Biblioteka Królewska), sale na I piętrze (Apartament Wielki i Królewski), Sale Sejmowe, Pokoje Królewiczowskie z obrazami Jana Matejki.
Pijalnia Czekolady Wedel
Warsztaty cukiernicze w Pijalni Czekolady Wedel – ozdabianie pierniczków według własnego pomysłu. Około półtorej godzinna podróż w świat czekolady. Dzieci miały niecodzienną okazję zobaczyć owoc, z którego powstaje czekolada (dotknąć, powąchać), poznać różne rodzaje czekolady, usłyszeć historię powstania najbardziej znanej w Polsce fabryki czekolady. A na koniec wcieliły się w rolę cukiernika i własnoręcznie przygotowały „słodką pocztówkę” (czekoladą ozdobiły, według własnego pomysłu, dwa piernikowe ciasteczka).
Stadion Narodowy
PGE Narodowy to nie tylko dom piłkarskiej reprezentacji Polski. To także jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc świata, w których na żywo można uczestniczyć w wielkich sportowych i rozrywkowych wydarzeniach. PGE Narodowy nie tylko nie miał już dla uczniówe żadnych tajemnic - teraz uczniowie poczuli się jak VIP-y i zajmowali miejsca najważniejszych ludzi w Polsce w eleganckich lożach. Trasa "Poczuj się jak VIP" obejmowała przestrzenie odwiedzane na trasie "Piłkarskie emocje" i najbardziej ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości PGE Narodowego, komentatorów, a także kibiców.
Wycieczka do piekarni
W dniu 15 października grupa " Mróweczki" udała się do pobliskiej piekarni GS SCH w Rykach w celu poznania zawodu piekarza i zobaczenia procesu powstawania chleba. Dzięki uprzejmości kierownictwa piekarni - pana Jana Osiaka i Elżbiety Drózd,dzieci mogły przyjrzeć się procesowi wypieku chleba, poznać maszyny do wyrobu ciasta,zobaczyć czym jest zakwas oraz zajrzeć do magazynu z mąką. Pan piekarz z uśmiechem oprowadzał przedszkolaków po piekarni i opowiadał o swojej pracy. Dzieci poczuły niezwykły zapach pieczonego chleba, a na koniec mogły skosztować świeżego, jeszcze ciepłego pieczywa.Na koniec podziękowały za miłą gościnę i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. (Zobacz fotorelację).
Kromka chleba dla sąsiada.
"Kromka chleba dla sąsiada” to akcja, która buduje wrażliwość na sytuację osób starszych, które cierpią z powodu niedostatku, czują się samotne i opuszczone. Chodzi o życzliwość i zainteresowanie losem sąsiada, o którym często niewiele wiemy.
Wolontariusze z naszego Szkolnego Koła Caritas w marketach na terenie Ryk w dniu 21 września od godziny 9:00 do 14:00 będą zbierać produkty żywnościowe, które przekażą w formie paczek dla osób starszych i samotnych.
Zapraszamy do udziału w akcji.
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści