Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach

Akcja „Dzień-tydzień NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO”.

Od dnia 26 lutego do 5 marca uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w szkolnej akcji z okazji Dnia Niedźwiedzia Polarnego.

Święto to obchodzimy, aby przypomnieć o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zalicza niedźwiedzie polarne do zwierząt zagrożonych wyginięciem z powodu globalnego ocieplenia. Jak szacują specjaliści, jeśli liczba dni, podczas których wody w Arktyce nie są pokryte lodem wzrośnie z obecnych 150-160 rocznie do 170, populacja niedźwiedzi polarnych może zmniejszyć się nawet o 40%. Na wstępie akcji, każde dziecko otrzymało liścik z wiadomością, którą miało zabrać do domu:

Środowisko niedźwiedzia polarnego znika! Eksperci twierdzą, że jeśli nic nie zrobimy, niedźwiedzie polarne mogą zniknąć z Arktyki w przeciągu następnych 100 lat. Działaj teraz i stań w obronie ich domu. Dlatego zachęcamy do tego, by 27 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Niedźwiedzia Polarnego przykręcić ogrzewanie w domu, szkole czy pracy, rozwiesić równo pranie, tak aby ograniczyć prasowanie, zamiast pomarańczy zjeść jabłko, pozamiatać zamiast odkurzać, zagrać w grę planszową albo w badmintona zamiast w grę na komputerze lub konsoli i tym samym zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Dziękujemy za udział w akcji!.

Od poniedziałku na uczniów czekały liczne zadania do wykonania!  - wyklejanie białymi karteczkami, bibułą, plasteliną, wacikami lub watą  niedźwiedzia polarnego narysowanego na szarym papierze ( przyklejonego na ścianie). Następnie od środy do piątku brały udział w konkursie „W poszukiwaniu łapy niedźwiedzia”.  Zadaniem uczniów było odnalezienie ukrytych na szkolnym korytarzu łap niedźwiedzia.  Uczeń, który odnalazł łapę niedźwiedzia musiał rozwiązać zadanie przypisane do danej łapy. Za poprawne udzielenie odpowiedzi lub wykonanie zadania uczniowie otrzymywali  nagrody, ufundowane przez sponsorów. Dzieci, także uważnie wysłuchały informacji o naszym  bohaterze, a także dowiedziały się kilku ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych. Chętnie chodziły śladami łap niedźwiedzia (rzeczywistych rozmiarów), które pojawiły się w naszej szkole. Niedźwiedzie polarne mogą być, w niedalekiej przyszłości,  pierwszymi ofiarami globalnego ocieplenia, dlatego mamy nadzieję, że ta akcja uświadomiła nam, jak ważne jest dbanie o nasze wspólne środowisko. Zacznijmy od małym zmian, aby następne pokolenia nie obchodziły już tylko Dnia Wspomnienia o Niedźwiedziu Polarnym!

Organizatorzy akcji: pani Małgorzata Kałaska, pani Edyta Niewadzi