120 lat minęło… (1901-2021) Jubileusz Szkolnictwa w Rykach.

Rok 2021 jest szczególny dla całej naszej społeczności, gdyż mija właśnie 120 lat od momentu, gdy pierwsi uczniowie przekroczyli mury szkoły założonej w Rykach w 1901 roku.

W związku z tym wspaniałym jubileuszem 8 grudnia 2021 roku  odbyła się uroczysta akademia. Uczniów i nauczycieli zgromadzonych w pięknie udekorowanej sali powitała  przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - konferansjer uroczystości. Wzrok zebranych przykuło motto obchodów jubileuszu, umieszczone w centralnej części scenografii: „W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość marzenia”. Oficjalną część uroczystości  rozpoczęto od  ceremoniału wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Po tej części  zebrani wysłuchali i obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczennic klasy 8a, które przedstawiły dzieje szkolnictwa w Rykach oraz historię naszej szkoły na przestrzeni kolejnych lat. Towarzyszyła temu prezentacja ukazująca zmiany zachodzące w naszej szkole na przestrzeni minionych lat.

Jubileusz to czas refleksji, wspomnień oraz podsumowania dorobku szkoły i jej społeczności. W takim klimacie utrzymane było przemówienie pani dyrektor Wioletty Kaczorek, która stwierdziła, iż na przestrzeni 120 lat zmieniało się niemal wszystko: dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy, uczniowie, metody i formy pracy. Niezmienny pozostał jednak kierunek szkoły, która jest   otwarta na nowe doświadczenia, nowe wyzwania; patrzy w przyszłość, z perspektywy teraźniejszości, nie zapominając nigdy o przeszłości, czego dowodem jest dzisiejsza uroczystość.

Nie zapominamy również o byłych dyrektorach, nauczycielach, pracownikach niepedagogicznych, rodzicach oraz uczniach naszej szkoły, których nie ma wśród nas, o tych, którzy odeszli już do wieczności. Pamięć  o nich uczciliśmy minutą ciszy. W Dniu Edukacji Narodowej, pracownicy i uczniowie szkoły uczestniczyli we Maszy Świętej w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi naszej szkoły. Na ich grobach zapalono znicze.

Po części artystycznej uczestnicy jubileuszu udali się na zwiedzanie wystawy: „Historia zapisana w pamiątkach”, która została przygotowana specjalnie na tę okoliczność. Oglądając stare albumy z czarno-białymi i barwnymi fotografiami, nie sposób nie zgodzić się ze słowami Zoe Sugg, która powiedziała, że „Zdjęcia pozwalają uchwycić i przeżyć raz jeszcze  szczęśliwe chwile”. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia klas z wychowawcami. Wielu wzruszeń i radości dostarczało przekładanie kart starych kronik, oglądanie zdjęć koleżanek i  kolegów z klasy, zdjęć rodziców, odczytywanie wpisów w kronikach. Święto szkoły stało się również okazją do  zaprezentowania osiągnięć uczniów. Ściany szkoły zdobiły dyplomy, medale i puchary uzyskane przez uczniów w minionych latach oraz zdobywane obecnie.

Mamy nadzieję, że mimo upływających lat placówka będzie jeszcze bardziej pięknieć i rozwijać się, a społeczność szkolną czeka niejeden jeszcze jubileusz.

Małgorzata Jońska