Europejski Dzień Języków Obcych

W 2001 Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków Obcych. Celem tej inicjatywy jest ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych.

Żyjemy w erze cyfryzacji i otwartych granic, dlatego oczywistym jest, że umiejętności życiowe i zdolności  radzenia sobie z problemami współczesnego świata są kluczowe. Na przestrzeni lat stale dokonywały się zmiany w formie świadczonej pracy i miejscu jej wykonywania. Dzięki umiejętnościom kluczowym, w tym znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania mieszkańców innych krajów, zawierania przyjaźni i prowadzenia współpracy międzynarodowej. Współczesne możliwości sprawiają, że odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury bardziej zrozumiałe. Realizowanie swoich pasji w tym podróżowanie staje się przyjemniejsze, jeśli możemy komunikować się swobodnie w języku obcym. Uczenie się języków obcych to również ćwiczenie pamięci i kreatywności jak potwierdzają liczne badania naukowe. Swobodne operowanie językiem obcym daje wiele satysfakcji i korzyści dla każdego obywatela na zmieniającym się rynku pracy.

W dniach 26-30 września 2021, uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności operowania językami: rosyjskim, angielskim, niemieckim połączone ze sprawnościami technologicznymi na terenie naszej szkoły dzieląc się z innymi uczniami przygotowanymi prezentacjami o wybranej przez siebie tematyce oraz rozwiązując quizy i zadania przygotowane przez nauczycieli języków obcych.

Na języku rosyjskim uczniowie klas 8abcd rozwiązywali gry i zabawy językowe związane z nazwami miesięcy i porami dnia, omawiali prezentacje i ciekawostki o Rosji, przygotowali film edukacyjny związany z  alfabetem rosyjskim /nauczyciel: B. Dziadosz/.

Na języku angielskim uczniowie 5ac,7abc,8b układali puzzle językowe, kalambury powiązane z przysłowiami,  rozwiązywali zadania wymagające użycia rzeczowników, przymiotników, czasowników w określonych sytuacjach komunikacyjnych na platformach e-learningowych: LearningApps, Quizzlet, Kahoot, Insta.ling /nauczyciel: M. Stępniak/.

Opracowanie:
Szkolny Koordynator Dnia Języków Obcych: M. Stępniak