Mistrz pięknego czytania - konkurs czytelniczy kl. 4.

13 grudnia 2022 r. w bibliotece odbył się konkurs o tytuł „Mistrz Pięknego Czytania” dla klas IV Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach.

Do konkursu zgłosio się 18 uczniów z klas IV, przystąpiło 15 uczniów. Organizatorem konkursu są  nauczyciele biblioteki szkolnej – Anna Żaczek i Małgorzata Franczak.

Cele konkursu:
-   zachęcanie do czytania literatury o tematyce historycznej, dzięki której poznajemy tożsamość narodową;

-   przybliżenie polskiej postaci historycznej – Józefa Piłsudskiego;

-   rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa i czytanie;

-   przybliżenie literatury dziecięcej;

-   uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze.

Uczestnicy konkursu otrzymali tekst do nauki czytania. Był to rozdział pt. Ziuk z Zułowa -  tekst o Józefie Piłsudskim  z książki Nad nami orzeł biały autorstwa Donaty Dominik-Stawickiej. Podczas czytania oceniano: płynność, poprawność, tempo, interpretowanie głosem treści tekstu.  Za każdą z w/w cech pięknego czytania uczestnik mógł uzyskać od 0 – 3 punktów.

Jury w składzie - p. Katarzyna Flis,p. Jolanta Godek, p. Anna Żaczek po wysłuchaniu uczestników i podliczeniu punktacji, zgodnie z regulaminem konkursu przyznało tytuły:

• MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIAAleksandrze  Wardal  (kl. 4b);
  • WICEMISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA  - Alicji Kaczanowskiej (4b).

Podsumowania dokonała Pani dyrektor Wioletta Kaczorek. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy, zakładki do książek oraz długopisy. Pozostałym uczestnikom konkursu przekazano podziękowania za udział oraz inne materiały promocyjne biblioteki. Nagrody książkowe, materiały promocyjne oraz publikacja Nad nami orzeł biały zakupiono w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Dziękujemy  uczestnikom konkursu i zachęcamy do czytania literatury poświęconej historii Polski.

Anna Żaczek