Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach

Wycieczka do Lublina uczniów z klas 4a i 5a.

21.05.2024 r. uczniowie naszej szkoły z klas 4a i 5a pod opieką wychowawczyń p. Bożeny Wojdat, p. Karoliny Sych i p. Ewy Kociołek odwiedzili stolicę Lubelszczyzny Lublin.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej oraz udziału w warsztatach. Wyruszyliśmy śladami ginących zawodów i umiejętności było to kowalstwo, sitarstwo, pranie z zastosowaniem ługu i tary, powroźnictwo, łubiarstwo. Mogliśmy zaobserwować bogactwo architektury i zgromadzonych eksponatów, które odzwierciedlały zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi z minionej epoki. Znajdują się tam urokliwe stare młyny, zagrody i chaty kryte strzechą, tętniące życiem podczas sianokosów, żniw, dożynek czy innych obrzędów.

Następnie udaliśmy się do parku trampolin Strefa Wysokich lotów, jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie Lublina. Uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Natomiast trenerzy organizowali liczne konkursy z nagrodami. Po wyczerpującej zabawie na trampolinach, w drodze powrotnej udaliśmy się na posiłek do Mac Donalda. Zmęczeni, ale uśmiechnięci, zadowoleni i zrelaksowani bezpiecznie wróciliśmy do domu z nadzieją na kolejny taki wyjazd.

Opracowała: Ewa Kociołek