Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach

Wycieczka do Lublina.

26 maja 2026 roku uczniowie klas 4a, 6a, 6b, 7b oraz 7c uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Ogród Botaniczny UMCS. Celem wyjazdu była integracja uczniów, poznanie historii regionu oraz poszerzenie wiedzy przyrodniczej.

Podczas pobytu w Muzeum Wsi Lubelskiej uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „SKANSENADA - poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu”. Program ten jest realizowany od ponad 20 lat, a każdego roku odbywają się jego dwie edycje – wiosenna i jesienna. W czasie zajęć uczniowie, przy udziale zaproszonych wykonawców z Lubelszczyzny oraz pracowników muzeum, uczestniczyli w spotkaniach poświęconych dziedzictwu kulturowemu regionu. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach prezentowano dawne zajęcia i rzemiosła z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi oraz dawnych technologii.

Podczas zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej uczniowie mieli okazję zobaczyć dawne chaty, szkołę, kościół oraz zabudowania gospodarskie charakterystyczne dla dawnej wsi lubelskiej. Poznawali życie ludzi sprzed wielu lat, oglądali historyczne eksponaty oraz dowiedzieli się, jak wyglądała codzienna praca i obowiązki mieszkańców wsi. Zwiedzanie pozwoliło wszystkim przenieść się w czasie do dawnych epok.

W Ogrodzie Botanicznym uczniowie zwiedzali szklarnie, podziwiali rabaty kwiatowe oraz rozpoznawali różne gatunki drzew i krzewów. Poznali także wiele gatunków roślin pochodzących z różnych stron świata, obserwowali egzotyczną florę oraz dowiedzieli się ciekawych informacji o pielęgnacji roślin i ochronie przyrody.

Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła uczestnikom wielu ciekawych wrażeń oraz nowych doświadczeń.