I międzynarodowa edycja akcji PRZERWA NA CZYTANIE.

Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim.

Inicjatywa włączenia się do akcji Przerwa na czytanie wypłynęła od nauczycieli biblioteki, do których dołączyli inni sympatycy czytania, między innymi nauczyciele języka angielskiego, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, świetlicy oraz dyrekcja szkoły. Do bicia rekordu w czytaniu zaproszono również dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 5 w Rykach.

W bibliotece szkolnej dzień wcześniej została przygotowana wystawka książek z literatury pięknej oraz popularnonaukowej uwzględniająca różnorodne zainteresowania  naszych czytelników. 30 października, dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych czytano na głos książki wybrane przez dorosłych.
Dzieci z klas drugich i trzecich wypożyczyły publikacje bezpośrednio z wystawy zgodnie ze swoimi preferencjami i po odnalezieniu dla siebie własnego zacisznego kącika czytały samodzielnie. W klasach pojawiły się również strefy czytania bajeczek i wierszyków w języku angielskim. Wyzwaniem było czytanie podczas przerw online. Temu zadaniu sprostała młodzież z klasy 8a, 8b i 7c.
W zaprzyjaźnionym przedszkolu SP nr 5  im. Ewy Szelburg-Zarembiny podobnie, jak w naszej szkole,  pomiędzy zaplanowanymi ramowymi zajęciami, nauczyciele czytali maluchom bajki oraz wydawnictwa z literatury dziecięcej.
Przerwy z książką okazały się dosyć ciekawym doświadczeniem dla uczniów, jak i dla dorosłych, szczególnie w sytuacji, kiedy co drugą przerwę uczniowie spędzają w swojej klasie. Chcieliśmy pokazać uczniom, że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji, bez jakichkolwiek nakładów, a wystarczą tylko własne chęci i to się sprawdziło.
Ogólnie w wydarzeniu wzięło udział 160 osób z naszej szkoły oraz około 80 z Samorządowego Przedszkola nr 5, w tym dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy 1-3, zainteresowani uczniowie z kl. 8 i 7 oraz dzieci uczestniczące w świetlicy, nauczyciele.
Wyniki akcji zostaną opublikowane na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej  WOM w Gorzowie Wielkopolskim oraz profilu Biblioteki na Facebooku 9 grudnia 2020 r.
Koordynator akcji w szkole:  Anna Żaczek
Koordynator akcji w przedszkolu i współpraca z nauczycielami:  Edyta Niewadzi