JANUSZ KORCZAK – Obrońca Praw Dziecka ????

20 listopada obchodziliśmy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Przy tej okazji przypominamy Janusza Korczaka lekarza, pedagoga, pisarza, a przede wszystkim społecznika i zwolennika poszanowania praw dziecka. Swoje serce oddał dzieciom, prowadząc wspólnie ze Stefanią Wilczyńską warszawski Dom Sierot oraz pruszkowski Nasz dom. Zginął w Treblince (obozie zagłady), nie opuszczając swoich wychowanków.

Zachęcamy do poznania opowiadań i powieści napisanych przez Janusza Korczaka.
(Kajtuś Czarodziej, Bankructwo małego Dżeka, Król Maciuś Pierwszy i wiele innych – książki wyeksponowano na okolicznościowej wystawce).
Wiele cennych myśli o wychowaniu dzieci zawiera wybór pism pedagogicznych napisanych przez niego. Polecamy również powieść napisaną przez Iwonę Chmielewską Pamiętnik Blumki. Dziewczynka, w swoim pamiętniku opisuje życie w Domu sierot, zapiski obejmują czas do pierwszego dnia wybuchu II wojny światowej.
(oprac. Anna Żaczek)
????????????
„Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził doktor Korczak – nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”.