"DZIADEK I NIEDŹWIADEK" – prawdziwa historia niedźwiedzia, który służył w armii.

Autorem książki jest pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki. Książka opisuje w przystępny dla dzieci sposób historię małego niedźwiadka, adoptowanego w Iranie przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Żołnierze uhonorowali zwierzę - w logo kompanii znalazła się sylwetka niedźwiedzia, dźwigającego pocisk artyleryjski.

Po wojnie, miś trafił do zoo w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 r., w wieku 22 lat.
Książka zaprosiła do wspólnej wyprawy żołnierzy wraz z Wojtkiem, szlakiem bojowym przez Iran, Irak, Palestynę i Egipt oraz przez Morze Śródziemne aż do Włoch.
Celem było zainteresowanie uczniów tematyką  II wojny światowej, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku do zwierząt, a także uświadomienie znaczenia przyjaźni.
Hanna Cieślik