Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klasy III

SZKOLNY  KONKURS  ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW KLAS III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 im. MARIANA OSIŃSKIEGO W RYKACH

Konkurs dla klas III odbędzie się 16 maja 2023 r. o godz. 10:30 w sali 29.

REGULAMIN KONKURSU

Organizatorem  konkursu  są nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach.

Osobą odpowiedzialną  za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu  jest Weronika Falenta-Brodowska.

ZAGADNIENIA OGÓLNE

Konkurs skierowany jest do uczniów klas III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach.

Informacje o konkursie oraz wyniki konkursu będą publikowane na stronie internetowej szkoły oraz na tablicach ogłoszeniowych szkoły.

CELE KONKURSU

1. Mobilizowanie do poznania i utrwalania reguł ortograficznych.

2. Rozbudzanie motywacji do korzystania ze słowników ortograficznych.

3. Zachęcanie do zabawy z ortografią.

4. Kształtowanie czujności ortograficznej.

5. Posługiwania się w piśmie poprawną polszczyzną.

6. Doskonalenie poprawności ortograficznej i gramatycznej.

7. Motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i zdobywania umiejętności potrzebnych w kolejnych etapach kształcenia.

8. Wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu własnych kompetencji.

ZAKRES WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI

Konkurs obejmuje następujące treści edukacji polonistycznej dla klas III szkoły podstawowej:

● pisownia wyrazów wielką literą;

● pisownia wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym;

● pisownia wyrazów z rz po spółgłoskach;

● pisownia wyrazów z rz wymiennym i niewymiennym;

● pisownia wyrazów z ż wymiennym i niewymiennym;

● pisownia wyrazów z h i ch wymiennym i niewymiennym;

● pisownia wyrazów z ę, ą;

● pisownia wyrazów z utratą dźwięczności;

● pisownia zmiękczeń;

● pisownia partykuły nie z czasownikami, przymiotnikami, rzeczownikami;

● pisownia liczebników głównych i porządkowych;

● pisownia przymiotników w stopniu równym, wyższym i najwyższym.

● pisownia przecinków

ZASADY KONKURS

1. Na napisanie dyktanda  uczeń będzie miał 45 minut od momentu rozpoczęcia pracy.

2. W czasie trwania konkursu uczniowie nie mogą korzystać ze słownika ortograficznego.

3. Oceny pracy konkursowej dokonuje organizator i 2 nauczycieli z klas I-III powołanych przez organizatora.

4. O kolejności miejsc będzie decydować najmniejsza ilość popełnionych błędów .

5. Wygrywa uczeń, który napisze tekst bezbłędnie lub uzyska najmniejszą ilość błędów.

6. W przypadku uzyskania przez uczniów takich samych wyników będzie dogrywka rozstrzygająca wyniki (dodatkowe wyrazy z trudnościami ortograficznymi) oceniana przez  organizatora i jury w tym samym co wcześniej składzie .

7. Wyłonienie MISTRZA I WICEMISTRZA klas III odbędzie się w ciągu 5 dni roboczych następujących po konkursie.

8. Wręczenie dyplomów odbędzie się w dniu zakończenia roku szkolnego.

TRYB ODWOŁAWCZY

Rodzic ma prawo w ciągu trzech dni roboczych (od ogłoszenia wyników konkursy) do odwołania się na piśmie od wyników konkursu, w którym uczestniczyło jego dziecko. Odwołanie  z uzasadnieniem należy złożyć do Dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie w ciągu dwóch dni roboczych. Decyzja Dyrektora szkoły  jest ostateczna.