Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach

WARSZTATY CZYTELNICZO-PLASTYCZNE w klasie 4a (udział w projekcie „A gdyby jej nie było…”)

arsztaty czytelniczo-plastyczne oparto na treści książki „Zaklęcie na W” (współrealizacja - p. Agata Karpińska - ilustratorki oraz instruktora zajęć plastycznych w MGCK w Rykach i p. Anna Żaczek nauczyciel bibliotekarz).

Podczas zajęć czytano fr. wskazanej książki, zaprezentowano również inne publikacje z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” – nowe nabytki biblioteki szkolnej. Treść przeczytanego fragmentu stanowiła podstawę do dyskusji na temat uczuć, jakie wywołuje wojna oraz, w jaki sposób można je przedstawić wizualnie. Rozmowę poprowadziła Pani Agata. Dzieci odniosły się również do swojej wiedzy o Rykach i starały się przenieść własne wyobrażenia na papier.  

Kontekst lokalnej historii mocno poruszył umysły i wyobraźnię młodych patriotów. Powstało wiele ciekawych prac, z których Pani Agata wybrała kilka najlepszych. Przedstawiały one te same miejsca w Rykach, tak jak wyglądały podczas wojny (inspiracją było Zaklęcie na W) i współcześnie (zaklęcie na N, czyli Niepodległość). Prace umieszczone na specjalnych harmonijkach stworzyły obraz, który oglądany z lewej strony przedstawiał smutną wojnę, z patrząc od prawej pokazywał radosną i kolorową niepodległość.
Efekt można było obejrzeć podczas Gali projektu 11.11.2019 r. w Kinie Renesans. Na wystawie znalazły się prace uczniów: G. Bieńczyka. M. Drzazgi, W. Jaszczyka, N. Jeżewskiej, Z. Piątek, N. Wolniarczyk, W. Kopik, G. Nosowskiego, B. Sarneckiego. K. Szlendaka.
Biblioteka szkolna również udostępniła zdjęcia z ubiegłorocznego konkursu czytelniczego „Ryki dawniej i dziś”, które zostały wykorzystane za zgodą rodziców uczniów do realizacji warsztatów fotograficznych i stworzenia nowej wystawy fotograficznej ilustrującej zmiany zachodzące w Rykach.
Dziękujemy Dyrekcji MGCK w Rykach  za możliwość udziału w cennym przedsięwzięciu, a uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie w podjęte działania.
(Anna Żaczek)