Historia

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Ryki” powstał w styczniu 1968 roku. Jego założycielem, długoletnim kierownikiem i choreografem był pan Jan Rogala. Na początku występowała jedna grupa taneczna licząca 24 osoby. Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej w Rykach. Dzięki kierownictwu tej placówki zespół taneczny otrzymał nowe stroje wielkopolskie, które czynem społecznym zostały uszyte przez Powiatową Spółdzielnię Pracy Usług Wielobranżowych w Rykach.

Jan Rogala

Przez 40 lat Zespół miał 10 kierowników artystycznych i choreografów , 29 osób grających w kapeli, 9 osób dbających o garderobę. Do Zespołu i chóru należało bardzo liczne grono uczniów Szkoły Podstawowej im. Mariana Osińskiego, Zbiorczej Szkoły Gminnej, Szkoły Podstawowej nr 1 . Obecnie tańczy i śpiewa w Zespole 132 uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz przedszkoli. Występują 4 grupy taneczne i 4 pary solowe.

Plener

Kapela - zdjęcie plenerowe (czerwiec 1984)

W programie zespołu znajdują się polskie tańce narodowe oraz tańce regionalne ( lubelskie, rzeszowskie, sądeckie, kurpiowskie, wielkopolskie, śląskie, górali żywieckich).  W wykonaniu solistów , grupy wokalnej i kapeli usłyszeć można wiele przyśpiewek i melodii z różnych stron Polski.

Główny cel wielopokoleniowego przedsięwzięcia, którym jest zespół tańca ludowego działający obecnie przy ZSO nr 1, to edukacja młodego pokolenia w zakresie dziedzictwa kulturowego, przekazywanie dzieciom i młodzieży tradycji narodowych oraz pielęgnowanie, kultywowanie i rozwijanie tych tradycji.

IV Międzynarodowy Festiwal Zespołów Dziecięcych Mosonmagyarovar 1991r.

Praca w zespole ma również aspekt wychowawczy. Oprócz tańca i pieśni dzieci uczą się pracy, dyscypliny, odpowiedzialności, umiłowania folkloru, wrażliwości oraz służenia innym. Sumienna i ofiarna praca wielu nauczycieli związanych z Zespołem przyniosła wiele sukcesów.

Kazanlak

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Kwitnących róż” – Kazanlak 2- 6 czerwca 1993

DZTL „ RYKI” za swoją artystyczną działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Koncertował w wielu miastach, miasteczkach i wsiach Polski. Swoim barwnym tańcem i śpiewem rozsławiał piękno polskiej kultury poza granicami kraju. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Syrii ( 1985), na Węgrzech (1990, 1993, 1998), Ukrainie (1994), Bułgarii (1994, 1995, 2003), Turcji (1992, 1995), Czechach (2000), Białorusi (2005, Słowacji i Grecji (2009).

Ankara

Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny dla Dzieci – Ankara 16- 26 kwietnia 1995 r.

Zespół gościł zagraniczne zespoły z: Belgii, Bułgarii, Czech, Egiptu, Meksyku, Ukrainy, Węgier, Białorusi.

Burgas

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny „Morze bez granic” Burgas 2003 29 maja - 1 czerwca

Od 1993 r. DZTL „RYKI” jest członkiem Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej ( CIOFF). W Tym roku Zespół w wyniku przeprowadzonej weryfikacji uzyskał certyfikat uprawniający do reprezentowania tej organizacji w kraju i za granicą.

Z ostatnich osiągnięć zespołu wymienić należy:
  • I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Rokitni (2005) i nominacja do Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych „Zatańcz z nami” w Częstochowie,
  • I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Rokitni, 2007.
  • I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni – Piosenki Patriotyczno-Ludowej i Tańca Ludowego w Warce w 2007 r. i nominacja do koncertu galowego w Głowaczowie.
  • I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni – Piosenki Patriotyczno-Ludowej i Tańca Ludowego w Warce w 2008 r.
  • I miejsce na VIII Wojewódzkim Przegląd Zespołów Tańca Ludowego we Włodawie organizowanym pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Lubelskiego (2008)
Rok 2009
  • I miejsce na Międzywojewódzkim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny Krąg” w Przemyślu; DZTL „Ryki” otrzymał w nagrodę wyjazd na międzynarodowy festiwal na Słowację,
  • II miejsce w Wojewódzkim Przegląd Zespołów Tańca Ludowego we Włodawie organizowanym pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Lubelskiego,
  • I miejsce w Konfrontacjach Tanecznych o Puchar Burmistrza Lubartowa ( zdobycie Pucharu Burmistrza),
  • Udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Hanioti w Grecji,
  • Udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym ”MAKFOLK” w miejscowości       CALELLA w Hiszpanii.

Białe Skrzydła

Festiwal Sztuki Choreograficznej „Białe Skrzydła” Białoruś 8- 10 kwietnia 2005

Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest p. Małgorzata Franczak. Kierownictwo muzyczne sprawuje p. Krzysztof Piątek. Za przygotowanie kostiumów odpowiada p. Ewa Domarecka. Do tańca i śpiewu przygrywa jedyna w swoim rodzaju Kapela Ludowa „Rykowiacy” w składzie K. Piątek i G. Walasek – akordeon, M. Nawrot – klarnet, T. Antolak, A. Piątek, K Pośpiech – skrzypce, Marcin Pośpiech – trąbka, Maciej Pośpiech – kontrabas, Marcin Polak – bębenek, śpiewają natomiast Joanna Gąska i Aleksandra Piątek. Kapela akompaniuje zespołowi z zamiłowania, całkowicie społecznie.

Przed szkołą

Od 25 lat zespołowi patronuje studencki Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, którego dyrektorem i choreografem jest pan mgr Stanisław Leszczyński.
W 2005 roku rodzice dzieci tańczących w Zespole wraz z dyrekcją szkoły i nauczycielami powołali do życia Towarzystwo Wspierania Edukacji i Kultury „Tradycja”. Jego głównym zadaniem jest wspieranie działalności zespołu i pozyskiwanie funduszy.
Od lutego 2009 Towarzystwo „Tradycja” jest organizacją pożytku publicznego.