Hiszpania 2010

W dniach 26.06. – 03.07.2010r Dziecięcy Zespół Tańca ludowego „RYKI” brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym ”MAKFOLK” w miejscowości CALELLA w Hiszpanii.

W festiwalu uczestniczyło 24  zespoły całej Europy, razem 830 uczestników między innymi: z Serbii, Rumunii, Gruzji, Czarnogóry, Macedonii, Grecji Ukrainy, Szwajcarii, Czech, Polski. Organizatorzy zadbali o to,  aby koncerty odbywały się w godzinach wieczornych ze względu na wysoką temperaturę panującą w ciągu dnia.

Głównym celem festiwalu była prezentacja kultury ludowej charakterystycznej dla poszczególnych krajów i regionów. DZTL „Ryki” na wszystkich koncertach zaprezentował się wspaniale. Członkowie zespołu dawali z siebie wszystko, za co byli nagradzani gromkimi oklaskami. Zespół polski robił ogromne wrażenie. Ubrany w piękne stroje nie mógł się „opędzić” od fleszy aparatów i kamer video. Na koncertach zaprezentowano: krakowiaka, kujawiaka z oberkiem, suitę tańców śląskich oraz tańce górali żywieckich, które wzbudziły chyba największy aplauz publiczności. DZTL „Ryki” jako jedyny zespół posiadał kapelę ludową. Autentyczność brzmienia przewyższała pojedyncze instrumenty lub nagrania na płytach CD, do których tańczyły pozostałe zespoły.

Na zakończenie festiwalu DZTL „Ryki” otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek  od organizatorów.
Między prezentacjami, przemarszami i koncertami grupa dzieci i młodzieży z radością zażywała kąpieli słonecznych i morskich, dwukrotnie wyjeżdżała do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów Barcelony. Tam uczestnicy wyjazdu podziwiali dzieła słynnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego, m.in.   budowlę  Sagrada Familia, czyli kościół Świętej Rodziny. Wśród kilku budowli zrealizowanych na zamówienie księcia Guell jest też położony dość daleko od centrum miasta park Guell. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na panoramę miasta, architektura jest oryginalna i zachwycająca.
Oceanarium w Barcelonie to kolejny przystanek w podróży po stolicy Katalonii. Jest to największe akwarium na świecie. Idąc w wodnym tunelu można oglądać przepływające nad głowa rekiny. Największe wrażenie, szczególnie na chłopcach, wywarła wizyta na stadionie piłkarskim Camp Nou, na którym na co dzień gra FC Barcelona. Prawie wszyscy rzucili się w wir zakupów oryginalnych strojów piłkarzy tutejszego klubu. Wieczorem uczestników festiwalu oczarował widok „Tańczących fontann”, które wraz z ogarniającą ciemnością nocy mieniły się pięknymi barwami w takt muzyki (m.in. Chopina).
Długa droga powrotna do Polski wiodła przez Francję, Włochy, Austrię i Czechy. DZTL „Ryki” odwiedził wtedy Gardaland – park  rozrywki znajdujący się we włoskiejprowincji Werona. Park zajmuje obszar 600 000 metrów kwadratowych. Co rok odwiedza go 2,8 mln ludzi. Przez 9 godzin dzieci i młodzież używali rozrywki na prawdziwie europejskim poziomie (karuzele, zjeżdżalnie, kolejki „na sucho” i „mokro” zapierające dech w piersiach). Przeżycia z wyjazdu do Hiszpanii pozostaną wszystkim na długo w pamięci.
Zarząd Towarzystwa Wspierania Edukacji i Kultury „Tradycja” , dyrekcja ZSO nr 1 w Rykach, kierownicy zespołu, kapeli oraz członkowie DZTL „Ryki” bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy poprzez wsparcie finansowe oraz rzeczowe pomogli w zorganizowaniu wyjazdu. W szczególności podziękowania należą się:
- Burmistrzowi Ryk Jerzemu Gąsce,
- Panu Tomaszowi Mazur,
- Ryszardowi Tobiasz,
- Panu Adamowi Majchrzak
oraz wszystkim innym, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w pomoc zespołowi.

Zarząd Towarzystwa „Tradycja” serdecznie dziękuje wszystkim członkom organizacji za zaangażowanie i pomoc przy przygotowaniu wyjazdu. Władze towarzystwa podziękowania kierują również do całej społeczności miasta i okolic za udział w festynie „Majówka z Zespołem Tańca Ludowego” oraz kweście na rzecz zespołu.