Jubileusz 45-lecia

Jubileusz 45-lecia istnienia Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Ryki”

W dniach 8-9 czerwca 2013r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 45-lecia istnienia Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Ryki” działającego przy ZSO Nr 1 oraz 20-lecia istnienia Zespołu Tańca Ludowego „Ryki” powstałego przy MGCK. Honorowy patronat sprawował Burmistrz Ryk Pan Jerzy Gąska.
W pierwszym dniu szafirowych godów odbył się galowy koncert w sali gimnastycznej pięknie udekorowanej szkoły, na który przybyli zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in.: Burmistrz Ryk Pan Jerzy Gąska, Starosta Powiatu Ryckiego Pan Stanisław Jagiełło, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Pani Janina Biegalska ,proboszcz Parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach ks. Krzysztof Czyrka, Pan Stanisław Leszczyński założyciel  Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, wieloletni dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf oraz inni przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów. Z zaproszenia skorzystali również dawni dyrektorzy szkoły, emerytowani nauczyciele, byli choreografowie, akompaniatorzy i członkowie kapeli.
W części artystycznej koncertu jubileuszowego zaprezentowały się wszystkie grupy wiekowe, począwszy od uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej, kończąc na najstarszych tancerzach-grupie dorosłych kontynuujących swoją pasję w Zespole Tańca Ludowego „Ryki”. Wśród nich są ci, którzy w 1968 r. wraz z powstaniem Zespołu zaczęli swoją przygodę z tańcem.  Zgromadzeni goście oraz publiczność podziwiali m.in. tańce śląskie, wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, kurpiowskie, sądeckie i żywieckie, których układ choreograficzny przygotowała Pani Małgorzata Franczak, obecny kierownik artystyczny Zespołu. Tancerzom akompaniowała kapela „Rykowiacy” wraz z chórem pod przewodnictwem Pana Krzysztofa Piątka, kierownika muzycznego. Obok profesjonalnej choreografii i oprawy muzycznej na szczególną uwagę zasługują również barwne, regionalne stroje, spośród których wiele liczy 45 lat! Ten niezwykły wizerunek sceniczny to zasługa wkładu pracy pań garderobianych. Warto podkreślić, że przez lata obowiązki te wykonywała z pasją Pani Ewa Domarecka, a obecnie garderobą zajmują się Panie Anna Mucha i Małgorzata Franczak.
Widownia miała okazję podziwiać również regionalne tańce ryckie w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Ryki”, do których układ choreograficzny przygotował Pan Paweł Warowny.
Najbardziej wzruszającym momentem koncertu był finał, gdzie w takt poloneza na scenie pojawili się wszyscy tancerze. W tym momencie z sali popłynęły gromkie brawa, a w oczach widzów było wdać łzy. Zwieńczeniem uroczystości były wystąpienia zaproszonych gości, w których padały słowa wdzięczności i uznania dla dokonań Zespołów.
Wspaniałym podsumowaniem działalności folklorystycznej ryckich tancerzy niech będą słowa wypowiedziane przez Pana Stanisława Leszczyńskiego: „(…) To jest Polska właśnie! Polska tradycja i kultura. Ta kultura jest tutaj!”.
Drugi dzień obchodów Dni Dziedzictwa Lokalnego w Rykach łączył w sobie występy jubilatów oraz II Miejsko –Gminny Przegląd Zespołów Śpiewaczych KGW. Wydarzenia tego dnia miały miejsce na terenie zespołu pałacowo-parkowego MGCK w Rykach, gdzie licznie zgromadziła się lokalna publiczność.