Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach

Grecja 2011

W dniach 14. 05 – 21. 05. 2011 Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego RYKI uczestniczył w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folklorystycznym „HANIOTI 2011” w Hanioti, w Grecji. W festiwalu uczestniczyło 10 zespołów z różnych krajów: z Ukrainy, z Rumunii, Polski, Rosji i Grecji. Zespoły prezentowały się w 3 koncertach festiwalowych, przedstawiając swoje tańce narodowe, swoją kulturę i tradycje.

Koncerty odbywały się w 3 miejscowościach w Hanioti, Kasandrze oraz w Kriopigi. Wszystkie zespoły uczestniczące w festiwalu otrzymały pamiątkowe dyplomy od organizatorów festiwalu. Występ naszego zespołu został nagrodzony gromkimi oklaskami publiczności. Po raz kolejny wywarł duże wrażenie na organizatorach, gdyż zaproponowano nam wyjazd na kolejne festiwale, organizowane przez Makfolk Asociation.

Prócz prezentacji festiwalowych zespoły uczestniczyły w rejsie po Morzu Egejskim. Dzięki czemu uczestnicy festiwalu mogli poczuć klimat żeglugi na tradycyjnej greckiej drewnianej łodzi.

Wieczory integracyjne dla zespołów pomogły w nawiązaniu wielu znajomości wśród uczestników. Gdy nadszedł czas pożegnań popłynęło wiele łez. Pozostała nadzieja, że jeszcze spotkamy się na jakimś festiwalu.

Piękna słoneczna pogoda pozwoliła nam także cieszyć się urokami greckiego morza i plaży. Pobyt w Grecji zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach. Jednak nie odbyłby się gdyby nie ogromna życzliwość wielu ludzi, którzy pomogli nam w realizacji wyjazdu. Najserdeczniejsze podziękowania składamy m.in. Panu Burmistrzowi Ryk Jerzemu Gąsce, Prezesowi GS „S Ch” Waldemarowi Bryzkowi, kierownikowi NZOZ „Medivita”, Aptece „Farmakol”, Piekarni Marka i Andrzeja Gąski, Radzie Rodziców przy ZSO nr 1, Państwu Monice i Sławomirowi Jakubowskim, Państwu Sylwi i Markowi Pajdowskim, Panu Pawłowi Kapuście, Zarządowi Towarzystwa „Tradycja” oraz wszystkim rodzicom zrzeszonym w stowarzyszeniu.