Wydarzenia 2019/2020 - SP nr 1 w Rykach

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
"Jedynka" jest szkołą nowoczesną ale kultywującą i kontynuującą historię szkolnictwa
08-500 Ryki, ul. Słowackiego 2
tel.: 818651565
e-mail: zso1ryki@home.pl
www.facebook.com/jedynka.ryki
NIP: 5060115169 REGON: 000554069
im. Mariana Osińskiego w Rykach
w Rykach i pierwszej szkoły powstałej w Rykach w październiku 1901 roku.
www.zso1ryki.pl
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach
Przejdź do treści
Przydatne linki:

Wydarzenia 2019/2020

Biblioteka
"DZIADEK I NIEDŹWIADEK"
– prawdziwa historia niedźwiedzia, który służył w armii.
 
Autorem książki jest pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki. Książka opisuje w przystępny dla dzieci sposób historię małego niedźwiadka, adoptowanego w Iranie przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Żołnierze uhonorowali zwierzę - w logo kompanii znalazła się sylwetka niedźwiedzia, dźwigającego pocisk artyleryjski.
 
Po wojnie, miś trafił do zoo w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 r., w wieku 22 lat.
 
Książka zaprosiła do wspólnej wyprawy żołnierzy wraz z Wojtkiem, szlakiem bojowym przez Iran, Irak, Palestynę i Egipt oraz przez Morze Śródziemne aż do Włoch.
 
Celem było zainteresowanie uczniów tematyką  II wojny światowej, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku do zwierząt, a także uświadomienie znaczenia przyjaźni.
WARSZTATY CZYTELNICZO-PLASTYCZNE w klasie 4a  
(udział w projekcie „A gdyby jej nie było…”)
Warsztaty czytelniczo-plastyczne oparto na treści książki „Zaklęcie na W” (współrealizacja - p. Agata Karpińska - ilustratorki oraz instruktora zajęć plastycznych w MGCK w Rykach i p. Anna Żaczek nauczyciel bibliotekarz). Podczas zajęć czytano fr. wskazanej książki, zaprezentowano również inne publikacje z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” – nowe nabytki biblioteki szkolnej. Treść przeczytanego fragmentu stanowiła podstawę do dyskusji na temat uczuć, jakie wywołuje wojna oraz, w jaki sposób można je przedstawić wizualnie. Rozmowę poprowadziła Pani Agata. Dzieci odniosły się również do swojej wiedzy o Rykach i starały się przenieść własne wyobrażenia na papier.  
Kontekst lokalnej historii mocno poruszył umysły i wyobraźnię młodych patriotów. Powstało wiele ciekawych prac, z których Pani Agata wybrała kilka najlepszych. Przedstawiały one te same miejsca w Rykach, tak jak wyglądały podczas wojny (inspiracją było Zaklęcie na W) i współcześnie (zaklęcie na N, czyli Niepodległość). Prace umieszczone na specjalnych harmonijkach stworzyły obraz, który oglądany z lewej strony przedstawiał smutną wojnę, z patrząc od prawej pokazywał radosną i kolorową niepodległość.
Efekt można było obejrzeć podczas Gali projektu 11.11.2019 r. w Kinie Renesans. Na wystawie znalazły się prace uczniów: G. Bieńczyka. M. Drzazgi, W. Jaszczyka, N. Jeżewskiej, Z. Piątek, N. Wolniarczyk, W. Kopik, G. Nosowskiego, B. Sarneckiego. K. Szlendaka.
Biblioteka szkolna również udostępniła zdjęcia z ubiegłorocznego konkursu czytelniczego „Ryki dawniej i dziś”, które zostały wykorzystane za zgodą rodziców uczniów do realizacji warsztatów fotograficznych i stworzenia nowej wystawy fotograficznej ilustrującej zmiany zachodzące w Rykach.
Dziękujemy Dyrekcji MGCK w Rykach  za możliwość udziału w cennym przedsięwzięciu, a uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie w podjęte działania.
(Anna Żaczek)
JANUSZ KORCZAK – Obrońca Praw Dziecka 💙
20 listopada obchodziliśmy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przy tej okazji przypominamy Janusza Korczaka lekarza, pedagoga, pisarza, a przede wszystkim społecznika i zwolennika poszanowania praw dziecka. Swoje serce oddał dzieciom, prowadząc wspólnie ze Stefanią Wilczyńską warszawski Dom Sierot oraz pruszkowski Nasz dom. Zginął w Treblince (obozie zagłady), nie opuszczając swoich wychowanków.
Zachęcamy do poznania opowiadań i powieści napisanych przez Janusza Korczaka.
(Kajtuś Czarodziej, Bankructwo małego Dżeka, Król Maciuś Pierwszy i wiele innych – książki wyeksponowano na okolicznościowej wystawce).
Wiele cennych myśli o wychowaniu dzieci zawiera wybór pism pedagogicznych napisanych przez niego. Polecamy również powieść napisaną przez Iwonę Chmielewską Pamiętnik Blumki. Dziewczynka, w swoim pamiętniku opisuje życie w Domu sierot, zapiski obejmują czas do pierwszego dnia wybuchu II wojny światowej.
(oprac. Anna Żaczek)
💙💙💙
„Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził doktor Korczak – nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”.
PODARUJ WIERSZ – ogólnopolska akcja czytelnicza Fundacji im. Zbigniewa Herberta
To piękne działanie, prosto z serca, podkreślające wrażliwość każdego zostało zainicjowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta.
„Zbigniew Herbert pisał listy - wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla naszej akcji.”
W naszej szkole za sprawą szkolnej biblioteki w akcję zaangażowali się uczniowie, nauczyciele języka polskiego,  języka angielskiego oraz Samorząd Uczniowski.
Podczas zabawy z poezją powstał pomysł obdarowania wierszami z okazji  Dnia Edukacji Narodowej każdego z nauczycieli i pracowników naszej placówki. Nie obyło się bez wielu wzruszeń, co świadczy o tym, że drobne gesty życzliwości i poświęcenia czasu dla drugiej osoby mają ogromne znaczenie.
Z uwagi na duże zainteresowanie, akcja została przedłużona do 30 listopada 2019 roku.
Możecie jeszcze dołączyć do AKCJI  „PODARUJ WIERSZ” . W bibliotece szkolnejudostępniamy tomiki poezji oraz specjalną papeterię z okolicznościowym nadrukiem.
Co musicie zrobić, aby wziąć udział?
Wybieracie osobę, do której kierujecie wiersz, następnie wyszukujecie odpowiedni wiersz i PRZEPISUJECIE ODRĘCZNIE na papeterię. Kolejny krok to podarowanie go wybranej osobie.
Anna Żaczek, Katarzyna Tarka
NOC BIBLIOTEK 2019
Biblioteka szkolna w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach już po raz piąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej  NOC BIBLIOTEK 2019. Nawiązując do głównego hasła tegorocznej akcji „Znajdźmy wspólny język”, przygotowaliśmy przedsięwzięcie, które przebiegało w kilku etapach. Staraliśmy się dotrzeć zarówno do najmłodszych czytelników z oddziału przedszkolnego, klas pierwszych oraz ich rodziców, jak i do starszych  uczniów z pozostałych poziomów nauczania. W szkole zostały rozwieszone plakaty promujące akcję, a podczas zajęć i spotkań czytelnicy otrzymali okolicznościowe zakładki do książki oraz naklejki przesłane nam od głównego organizatora akcji NOC BIBLIOTEK.
Zrealizowaliśmy następujące działania:
  • Projekcja filmu edukacyjnego „Ptyś i Bill” (kl. IIIa, IIIb, III c, IIa, II b, IVa);
  • Promocja komiksu „Ptyś i Bill” towarzyszącego filmowi dla uczniów uczestniczących w seansach filmowych;
  • Wystawa w bibliotece nowości zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w tym również otrzymanych w ramach przystąpienia do akcji NC; książki  wypożyczano bezpośrednio z  wystawki  wszystkim zainteresowanym czytelnikom, również z klas IV-VIII;
  • Spotkanie autorskie z pisarką Luizą Borkowską-Ziółkowską dla klasy IIIa, IIIb, IIIc połączone z czytaniem oraz promocją książek: „Przepraszam, proszę, dziękuję”, „Skąd się wziąłem tato, w brzuszku?”;
  • Pierwsza wspólna wizyta w bibliotece -  uczniowie klas I. oraz klasa przedszkolna wraz z Rodzicami  (poznanie celu akcji, zbiorów oraz pierwsze wypożyczenie).
Każde z działań czytelniczych, które przeprowadziłyśmy podczas tegorocznej edycji cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci. Tematyka komiksu „Ptyś i Bill”, jak i treść filmu dodatkowo pięknie wpisała się w szkolne działania Samorządu Uczniowskiego i świetlicy prowadzone pod kątem ochrony zwierząt (Październik miesiącem dobroci dla zwierząt). Spotkanie z pisarką oraz wystawa nowości poruszyła wiele dziecięcych emocji i zachęciła do bliższego przyjrzenia się zbiorom biblioteki. Cieszy również fakt, że nasze zaproszenie do udziału w Nocy Bibliotek przyjęli rodzice, którzy poprzez wizytę w bibliotece wraz ze swoimi dziećmi dali przykład swojej troski o rozwój zainteresowań czytelniczych swoich pociech.
Nauczyciele biblioteki: Anna Żaczek, Hanna Cieślik
SPOTKANIE AUTORSKIE Z LUIZĄ BORKOWSKĄ-ZIÓŁKOWSKĄ
Niezmiernie miło nam było gościć dzisiaj (9.10.2019 r.) w naszej szkole na spotkaniu autorskim pisarkę – panią Luizę Borkowską-Ziółkowską. Dziękujemy za ten bezcenny czas spędzony na wspólnej rozmowie, głośnym czytaniu oraz śpiewaniu. Pani Luiza opowiedziała o początkach swojej przygody z pisaniem. Jej dwie książki dla dzieci PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ oraz SKĄD SIĘ WZIĄŁEM W BRZUSZKU, TATO? powstały wprost z życia, kiedy to jej własne dzieci zaczęły dorastać i zadawać bardzo mądre, ale i kłopotliwe pytania. Wierszowane opowiastki są odpowiedzią na ich rozterki, ale również rozwieją zapewne wątpliwości innych czytelników. Świetnie się sprawdzą podczas prowadzenia trudnych rozmów. Polecamy je również Rodzicom (wkrótce będą dostępne w naszej bibliotece).
Na spotkaniu dzieci dowiedziały się również między innymi, co to jest ośmiozgłoskowiec i czy łatwo zostać pisarzem.
W czytelniczym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy 3a, 3b, 3c, nauczyciele - B. Rafeld, J. Miłosz, E. Niewadzi, W. Falenta-Brodowska, E. Kociołek. Na spotkaniu gościła również p. dyr. Wioletta Kaczorek.
Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej NOC BIBLIOTEK 2019. Jedna z książek została zakupiona z Funduszy Programu Rozwoju Czytelnictwa. Organizatorami są nauczyciele biblioteki - Anna Żaczek, Hanna Cieślik.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT
Do działań zainicjowanych przez  nauczyciela  biologii  p. Katarzynę Tarkę  dołączyła również biblioteka szkolna. Na okolicznościowej wystawie pokazano czytelnikom nowe serie o tematyce podróżniczej,  prezentujące  bogactwo świata zwierzęcego. Książki Neli małej Reporterki zyskały uznanie nie tylko wśród młodych czytelników, ale i dorosłych. Te niezwykłe publikacje  zaopatrzone w wiele pięknych fotografii przybliżą świat, który nie jest nam dostępny na co dzień. Co więcej, czytelnik może odszukać w książkach kody QR, które po zeskanowaniu przez odpowiednią aplikację na telefonie poszerzą  wiadomości na wybrane tematy lub bezpośrednio przeniosą w egzotyczne  miejsca. Wśród polecanych książek znalazła się również seria  Zwierzaki świata napisana przez Martynę Wojciechowską. Jej słowa podkreślają głęboki sens podejmowania nawet najmniejszych działań w kierunku ochrony zwierząt.
Od tego, jacy jesteśmy, zależy przyszłość Ziemi i los zwierząt !!!
Przygotowanie wystawy: Anna Żaczek
 
© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonał: Tomasz Bany tomasz.bany@zso1ryki.pl
Wróć do spisu treści