Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach

Białoruś 2017

W dniach 28. 09 – 02. 10. 2017 odbył się Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Białe skrzydła”. Organizatorem festiwalu był Wiktor Baranowicz – kierownik artystyczny polskiego zespołu na Białorusi „Białe skrzydła”. Patronat nad festiwalem objął Konsul RP w Mińsku – Marek Pędzich, z którym mieliśmy okazję się spotkać. Gośćmi festiwalu byli także pani Andżelika Borys – prezes Związku Polaków na Białorusi, pani Renata Dziemiańczuk - wiceprezes ds. Kultury Związku Polaków na Białorusi, Teresa Pietrowa - Prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Smorgoniach, oraz przedstawiciele Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Mińsku. W festiwalu wzięły udział zespoły z Białorusi, Bułgarii i Polski.

Mimo wielu obaw okazało się, iż Białoruś przywitała nas bardzo życzliwie: piękną pogodą i ogromną życzliwością ludzi, których tam spotkaliśmy. Wielkie emocje towarzyszyły nam przy spotkaniu z Polakami, którzy ze łzami wzruszenia oglądali nasz koncert w Domu Polskim w Borysowie. Wspólne śpiewanie, a także olimpiada sportowa pozwoliły nam poznać się bliżej i dowiedzieć się o trudnej sytuacji Polaków na Białorusi. Dla nas normalne – dla nich wielkie przeżycie móc porozmawiać po polsku.
Organizatorzy zadbali by niczego nam nie brakowało i dokładnie zaplanowali każdą chwilę naszego pobytu. Wolne chwile od koncertów spędzaliśmy na wycieczkach m.in. do pałacu M. K. Ogińskiego – twórcy słynnego poloneza „Pożegnanie ojczyzny”, do Mińska,  jak również na intensywnych próbach przygotowując się do koncertu galowego.
Niesamowita atmosfera festiwalu i przeżycia związane ze spotkaniem z Polakami tam mieszkającymi sprawiły, że jednogłośnie możemy stwierdzić, że był to jeden z najciekawszych wyjazdów, na których byliśmy.
Wyjazd odbył się dzięki wsparciu Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach, która ufundowała sery i upominki dla organizatorów festiwalu, Towarzystwu Wspierania Edukacji i Kultury „Tradycja”, a także rodziców uczestników wyjazdu. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.